اصول سیستم سردنگه داشتن

جریان گرمای یخچال و جریان هوا

اگر در مورد این که چگونه یخچال مواد را خنک نگه می ­دارد، فکر کنید، چندین قانون ترمودینامیک seat of the pants وجود دارند که باید در نظر بگیرد.
  • یخچال را چیزی در نظر نگیرید که باعث می ­شود اشیا سرد شوند. آن را به صورت چیزی که باعث می­ شود گرما از هر چیزی که در داخل آن قرار دارد خارج شود در نظر بگیرید.
  • به یاد داشته باشید که همواره گرما از سمت دمای بیش­تر به دمای کم­تر جاری می ­شود. هر چقدر که اختلاف دمایی بیش­تر باشد، جریان گرما بیش­تر می ­شود.
  • جاری شدن گرما از اشیا گرم­تر با اشیا سردتر ادامه خواهد یافت تا این که به دمای یکسانی برسند. بنابراین وقتی که یک چیز گرم را در داخل یخچال سرد قرار می ­دهید، گرما از غذای سرد به داخل هوای سرد اطراف آن جاری می ­شود. غذا شروع به سرد­تر شدن می­ کند. (دما پایین می­ آید.)
به دلیل این که هوای داخل یخچال مقداری گرما جذب کرده است و الان از چیزی که باید باشد، گرم تر است. ما نیاز داریم که آن را از غذا دور کنیم و آن را با هوای سرد تازه جایگزین کنیم و گرمای زیادی اطرافش را حذف کنیم. به این دلیل است که جریان هوا داخل یخچال خیلی مهم است.
یک فن در داخل یخچال فراهم شده است تا دائما هوا را در داخل آن به گردش دربیاورد. آن هوای گرم را از تمامی بخش­ های یخچال شما می­ کشد و آن را در امتداد تبخیر کن می­دمد، یا سیم­پیچ­های تبخیر کن. این فن، فن تبخیر کن نامیده می ­شود.
وقتی که هوا در بیرون تبخیر کن جاری می ­شود، گرمای اضافی آن را به فریون که در داخل تبخیر کن می ­دهد. فریون داخل تبخیرکن در دمای خیلی پایین قرار دارد. یک چیزی بین 9 و 40 درجه زیر صفر است، به همین دلیل گرما سریعا به سمت بیرون یخچال و به داخل فریون می ­رود.
تعمیر یخچال در اصفهان

سیستم آبکردن یخ

اگرچه وقتی که شما در یخچال را برای این که چیزی را در داخل آن قرار بدهید، باز می­ کنید شما هم­چنین یک مقدار زیادی گرما که به هوای مرطوب معروف است را داخل می­ کنید. تبخیر کن خیلی سرد است که رطوبت از هوا به صورت مستقیم به داخل آن یخ می­زند. برفک را می ­سازد. اگر به اندازه کافی برفک در تبخیر کن ساخته شود. جریان هوا قادر به حرکت کردن در آن نخواهد بود.
برای این که از جمع شدن مقدار زیادی برفک در سیم­پیچ­های خشک کن جلوگیری کنیم، یک یخچال ضدبرفک هر 6 یا 12 ساعت برای چندین دقیقه خودش را متوقف می ­کند یا بیش­تر و برفک خودش را ذوب می ­کند. این که چه قدر این چرخه آب کردن برفک اتقاق بیفتد و چقدر طول بکشد توسط یک تایمر آب شدن برفک که به صورت مکانیکی کنترل می­ شود یا به وسیله یک برد الکترونیکی کامپیوتری به نام ADC (کنترل تطبیقی آب کردن برفک) انجام می ­شود. تایمر یا ADC باعث متوقف شدن کمپرسور می­ شود(سیستم خنک کنندگی) و یک آبگرمکن آب شدن برفک الکتریکی را که در زیر سیم پیچ تبخیر نصب شده است را شروع می­ کند. گرما بلند می­ شود و برفک را آب می­ کند.
آب برفک کشیده می ­شود معمولا به یک قابلمه کوچک که شما در زیر یخچالتان در بسیاری از مدل­ها می­ بینید. سرانجام آن تبخیر می­ شود. اگر تمام برفک پیش از این که زمان سنج آب شدن برفک تمام شود ذوب گردد- چرخه آب کردن برفک، یک ترموستات به پایان رسیده آبگرمکن ذوب کردن را از گرمای بیش از حد بخش تبخیر کن نگه می­دارد. این خیلی عجیب است که در سری­هایی که دارای آبگرمکن هستند. وقتی که بخش به یک دمای خاص می­رسد، ترموستات به پایان رسیده باز خواهد شود و آبگرمکن ذوب شونده را خاموش می ­کند.
تعمیر یخچال ال جی در اصفهان

کنترل دما

هنگامی که غذای یخچال سرد می شود، گرمای کم­تری را بیرون می­ دهد و هوای داخل یخچال سردتر باقی می­ ماند. یک ترموستات که کنترل کننده سرما نامیده می ­شود سیستم خنک کنندگی را چرخه سیستم خنک کنندگی را خاموش و روش می­ کند تا دمای داخل یخچال شما را با یک محدوده خاص نگه دارد. شما می ­توانید آن محدوده را با استفاده کردن از یک صفحات یخچالتان تنظیم کنید.
در بیش­تر یخچال­ ها، تمامی هوای سرد برای بخش غذا و بخش فریزر در یک تبخیرکننده تولید می ­شود. به دلیل این که فریز خیلی سردتر از بخش غذا است، بیش­تر هوای سرد که تولید شده در بخش فریزر به چرخش در می­ آید. فقط یک مقدار کوچک را در بخش غذا نیاز داریم تا آن را در یک دمای پایین مناسب نگه دارد. این مقدار به وسیله یک در هوای کوچک در لوله کوچک بین بخش خشک کن و غذا تنظیم می­شود. کنترل برای در هوا یکی از دو صفحه داخل یخچال شما است.
تعمیر یخچال در اصفهان

دمای داخل یخچال کجا می­رود؟

برای استفاده دوباره از فریون برای خنک کردن هوای بیش­تر، گرمایی که در داخل غذای شما بود و اکنون در داخل فریون شما است را باید یک جورایی از شر آن خلاص شد. گاز فریون به کمپرسور می­ دهد که به گاز داغ فشرده می­ شود (به یاد بیاورید، وقتی که شما گاز را فشرده می­ کنید، آن گرم تر می­ شود.) سپس فریون در داخل کوندانسور جریان می­ شود که یک هواکش گرم است که شما در زیر یا پشت یخچالتان می ­بینید. این به رادیاتور داخل ماشین شما مشابه است و به صورت مشابهی عمل می­ کند، از فریون داغ داخل کوندانسورتان به هوای سردتر داخل آشپزخانه­تان جاری می­شود. در برخی از مدل­ها یک فن کوندانسور گنجانده شده است که هوا را در داخل کوندانسور به حرکت دربیاورد. چرخش هوا برای جریان گرما خیلی مهم است.
در برخی از مدل­ها، گرمای کوندانسور برای تبخیر کردن آب برفک آب شده استفاده شده است. آن هم­چنین منبع هوای گرم است که شما ممکن است احساس کنید که از زیر یخچالتان هنگامی که در حال کار است، خارج می­ شود. بعد از این که فریون گرمای اضافی داخل کوندانسور را از دست می­ دهد، از فشار هوا کاسته می ­شود یا گسترش داده می­ شود، که به آسانی از طریق قرار دادن آن در یک انقباض است که باعث می­ شود فشار بیفتد. این فریون را آماده می­ کند تا دوباره به تبخیرکن برود و چرخه از ابتدا شروع شود.
تعمیر یخچال سامسونگ در اصفهان
دانلود pdf اصول سیستم سرد نگه داشتن